| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Interface | RS-232 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Current | 2.3 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Data Rate | 250 kbps |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Receiver Hysteresis | 400 mV |
Stock: 72
Distributors
pcbx
Unit Price$4.17856
Ext.Price$4.17856
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.17856 | $4.17856 |
| 10 | $3.21121 | $32.11210 |
| 25 | $3.05286 | $76.32150 |
| 50 | $2.90232 | $145.11600 |
| 100 | $2.75920 | $275.92000 |
| 300 | $2.62314 | $786.94200 |
| 500 | $2.49379 | $1246.89500 |
| 1000 | $2.37083 | $2370.83000 |
